Taras kluču cenas joprojām paliek augstas

Taras kluču cenas joprojām paliek augstas

19. marts, 2018

Taras kluču piedāvājums Latvijas reģionos kļuva aizvien nevienmērīgāks.
Laika apstākļu nevienlīdzība Latvijas rietumos un austrumos bija ļoti izteikti jūtama. Februārī Latgalē un Ziemeļvidzemē sāls pieņēmās spēkā ātrāk un bija daudz stiprāks nekā Kurzemes reģionā. Rezultātā šajos reģionos uz marta sākumu vairāki taras ražotāji bija veiksmīgi izveidojuši koksnes krājumus līdz par 3 mēnešiem un sākuši ierobežot iepirkumus, pieņemot koksni tikai no ilgtermiņa sadarbības partneriem. Sākot ar mar tu tika samazinātas arī iepirkumu cenas, no 40-42 EUR/m3 līdz 36-38 EUR/m3 par resno dimensiju lapkoku taru.
Kurzemē koksnes uzkrājumi arī paceļas no kritiski zemiem līmeņiem, bet vidēji tie sasniedza līdz viena, labākā gadījuma, divu mēnešu patēriņa apjomus. Cenas joprojām saglabājās ļoti augstas, svārstoties no 48 līdz pat 54 EUR/m3 atkarībā no koksnes diametriem.
Visi uzņēmumi ziņo, ka būtiski saruka skujkoku taras piegādes, jo mežizstrādātāji taras sortimenta vietā pašlaik cenšas sagatavot skujkoku papīrmalku, pārdodot to par izdevīgāku cenu. Spiediens no granulu ražotājiem samazinājās, un pašlaik mazāk arī jūtama Ķīnas kompāniju aktivitāte apses taras kluču iepirkšanā. Šos darījumus ierobežo transporta kapacitātēs trūkums, kura dēļ mežizstrādātāji cenšas realizēt koksni pēc iespējas tuvāk cirsmām un ātrāk apgrozīt kravas tehniku. Apses taras kluči eksportam uz Ķīnu Rīgā tika pirkti vidēji par 50 EUR/m3 (18+cm).

Sākot ar aprīli uzņēmumi sagaida ierobežojumus, saistītus ar kravas kustību atkušņa laikā. Vēl lielāku nenoteiktību ražotāji saskata taras dēlu tirgu Eiropas reģionā, kur cenu kāpums ir apstājies un atsevišķos gadījumus tiek ziņots par lieliem preču krājumiem noliktavās. Perspektīvā tas varētu nozīmēt, ka pircēji vairs nepieņems augstas cenas un būs iespējamas taras dēļu cenu korekcijas. Līdz ar ko koksnes iepirkumu politika tiek veidota aizvien piesardzīgāk, lai neveidot pašlaik joprojām “dārgo” taras kluču krājumus.

*Informācija par apaļo kokmateriālu cenām iegūta no publiskiem avotiem. Koksnes resursu cenas sadalījumā pa reģioniem un sortimentiem ir iespējams atlasīt KOKSNES RESURSU CENU DATU BĀZE.

Avots: Meža nozares informācijas centrs, MeKA.

AtslēgvārdiAtpakaļ uz rakstu sarakstu