Pieaugot zāģmateriālu ražošanas apjomiem, Latvijā saasinās konkurence pēc zāģbaļķiem.

Pieaugot zāģmateriālu ražošanas apjomiem, Latvijā saasinās konkurence pēc zāģbaļķiem.

2009-07-22

Otrajā ceturksnī saasinājās Latvijas kokzāģētavu ciņa par apaļkoksnes resursiem. Samērā labvēlīgā situācija zāģmateriālu noieta tirgos ļāvusi Latvijas zāģētavām jau sākot ar maiju palielināt ražošanas apjomus.

Vairāki lielie uzņēmumi palielināja produkcijas izlaidi atsevišķos gadījumos pat par 30%-50%, cenšoties ”noķert” sezonālo pasūtījuma vilni. Protams, ir jāievēro, ka procentuāli liels pieaugums novērots tikai salīdzinājumā ar ”ļoti kluso” periodu gada sākumā un reāli ražošanas apjomi joprojām nesasniedz nominālus līmeņus. Uz kopējo apaļkoksnes tirgu atstāja ietekmi arī ražošanas atsākšana (21. maijā) uzņēmumā AKZ (izmanto MN „Nelss” jaudas) – piemērām jūnijā rīkotajā LVM izsolē kompānija bija lielākais zāģbaļķu pircējs (101400 m3).

Augstāk minēto faktoru iedarbības rezultātā jūlija sākumā zāģbaļķu cenas, salīdzinājumā ar jūnija sākumu, pieauga vidēji par 10%, pārsniedzot 30 LVL/m3 līmeni resnajai lietkoksnei. Savukārt tievās lietkoksnes sortimentu cenas (līdz 14 cm)praktiski neizmainījās. Notikušais cenu kāpums, pēc Latvianwood aptaujāto uzņēmumu viedokļa, pagaidām neietekmēja privāto meža īpašnieku aktivitāti – piegādes no privātiem mežiem joprojām sastāda 10-15% no patērētā apjoma. Uzņēmumi nesagaida piedāvājuma pieaugumu, kamēr papīrmalkas cenas nesasniegs vismaz 20 LVL/m3 – līmeņa ciršana būs ekonomiski izdevīga.

Lielākā daļa no respondentiem uzskata, ka pieprasījums no zāģētavu puses saglabāsies līdz septembrim/oktobrim, bet vēlāk tirgū atkal varētu iestāties klusais periods – samazinoties sezonālām pieprasījumam Eiropā, uzņēmumi samazinās ražošanas apjomus. Situācija noieta tirgos tiešām pašlaik ir grūti prognozējama, jo otrajā ceturksnī novērotais straujš pieprasījuma kāpums pārsvarā ir saistīts ar to, ka tirgotāji būvdarbu sezonu bija sākuši bez noliktavu krājumiem un nenozīmē tirgus kopējo atveseļošanos.
Tirgus dalībnieki atzīmē, ka Latvijas apaļkoksnes tirgū šogad sāka aktīvi strādāt apaļkoksnes pircēji, kas ir ieinteresēti zāģbaļķu eksportā, iepērkot koksni no privātiem meža īpašniekiem. Zāģbaļķu eksporta pieaugums var apgrūtināt to uzņēmumu darbību, kuriem neizdevās noslēgt līgumus par papildus apjomu piegādēm no LVM.
Apaļkoksnes cenu informācija tika izsūtīta respondentiem 16. jūlijā, ir pieejama raksta pielikumā (pdf formātā), kā arī Apaļkoksnes cenu datu bāze.
Avots: Meža nozares informācijas centrs.

TagsBack to blog listKontakti

Portāla ideoloģija un saturs - Meža Nozares Informācijas Centrs, SIA "Meža un Koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts".
Dobeles iela 41, Jelgava, Latvija, LV-3001 +371 63010605
meka@e-koks.lv

Rīgas birojs:
Skaistkalnes iela 1, Rīga, Latvija, LV-1004.
Informācijas centra vadītājs - Igors Krasavcevs.
igors.krasavcevs@latvianwood.lv