Maijā turpinās papīrmalkas un malkas cenu kāpums

Maijā turpinās papīrmalkas un malkas cenu kāpums

2022-05-29

Par bērza papīrmalku tiek piedāvāti līdz 90 EUR/m3, strauji pieaug ari citu zemas kvalitātes koksnes sortimentu cenas

Papīrmalkas tirgū vērojamais cenu kāpums turpinās jau kopš 2021. gada decembra. Skujkoku un apses papīrmalkas cenas tiek celtas sekojot pārmaiņām enerģētikas tirgū un centieniem konkurēt ar malkas iepirkumu cenām. Turklāt papildu paaugstinātai interesei par šiem sortimentiem no Skandināvijas celulozes nozares uzņēmumu puses, tie ir pieprasīti arī koksnes plātņu ražošanā Latvijā un Lietuvā.

Tomēr daudz saspringtāka situācija ir vērojama bērza papīrmalkas segmentā. Ikgadējie bērza papīrmalkas ieguves apjomi Somijā ir aptuveni 9 milj. m3, kas sedz tikai daļu patēriņa. Tradicionālās piegādes no Krievijas pārtrūka 2022. gada 10. martā, kad, atbildot uz Eiropas Savienības sankcijām, Krievija “uz laiku” ierobežoja bērza papīrmalkas eksportu uz ES, tajā skaitā Somiju. Rezultātā Baltijas jūras ziemeļu reģionā izveidojies šī sortimenta iztrūkums ap 4,5 milj. m3 (ikgadējos apjomos), jeb 30-36% no Somijas lapkoku papīrmalkas patēriņa.

 

Lai veicināt papildu piegādes, Somijas un Zviedrijas uzņēmumi aktivizē iepirkumus “balansēšanas” reģionos, kur pēdējo trīs mēnešu laikā iepirkumu cenas uzlekušas par 30 EUR/m3 bērza papīrmalkai, un par 20 EUR/m3 apses papīrmalkai. Bērza papīrmalkai rekord augstās cenas visticamāk saglabāsies visus vasaras mēnešus, jo šobrīd vērojams bērza koksnes resursu fizisks deficīts, savukārt joprojām labais celulozes tirgus dod iespēju maksāt papildu piemaksas atsevišķos iepirkumu reģionos. Kopumā situācijai izteikti redzamas lokāla “burbuļa” pazīmes, jo savos vietējos Skandināvijas valstu tirgos celulozes ražotāji cenas koriģē minimāli un bērza papīrmalka joprojām maksā 50-55 EUR/m3. Tomēr burbuļi plīst ātri, un, mainoties pieprasījumam, piemēram, pēc ne pirmās vajadzības precēm, bērza papīrmalkas iepirkumu politika Baltijas valstīs var strauji mainīties.

Ņemot vērā, ka skujkoku papīrmalkas tirgū cenu kāpuma iemesli ir daudz plašāki, te neparasti augstās cenas visticamāk saglabāsies ilgāk.

Informācija par apaļo kokmateriālu cenām iegūta no publiskiem avotiem. Koksnes resursu cenas sadalījumā pa reģioniem un sortimentiem ir iespējams atlasīt KOKSNES RESURSU CENU DATU BĀZE.

Avots: Meža nozares informācijas centrs, MeKA.

TagsBack to blog listKontakti

Portāla ideoloģija un saturs - Meža Nozares Informācijas Centrs, SIA "Meža un Koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts".
Dobeles iela 41, Jelgava, Latvija, LV-3001 +371 63010605
meka@e-koks.lv

Rīgas birojs:
Skaistkalnes iela 1, Rīga, Latvija, LV-1004.
Informācijas centra vadītājs - Igors Krasavcevs.
igors.krasavcevs@latvianwood.lv